DÜŞÜK KALORİLİ YİYECEKLER HANGİLERİDİR ?

Hits: 0

Düşük Kalorili Yiyecekler

ELİF GÜMÜŞ5 MAYIS 2019PaylaşTweetlePinPaylaşPaylaş0PAYLAŞIMLAR

Düşük Kalorili Yiyecekler: Kilo vermek için diyetinize dahil edebileceğiniz en iyi besleyici düşük kalorili sebzeler.

Sağlıklı beslenme için, vücudumuzun ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri barındıran meyve ve sebzeler yenilmeden alınamaz. Meyve ve sebzeler, özellikle tüm düşük kalorili diyetler için mutlak bir zorunluluktur.

Düşük kalorili diyetlerin çoğu, lif ve protein açısından zengin ‘iyi’ gıdaların daha fazla dahil edilmesini ve kalitesiz veya önemsiz gıdaların tüketimini azaltmasını önerdikleri için size daha hızlı kilo kaybı şeklinde sonuçlar verme eğilimindedir.

Tüm kalori kısıtlayan diyetler sebze açısından zengin olmalıdır, çünkü taze sebzeler vücudunuza sağlıklı besin maddelerinin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlayabilir ve daha uzun süre tok kalmanızı ve açlık acısı çekmemenizi sağlar.

ABD diyet kurallarına göre, sağlıklı kalmak ve kişinin ağırlığını kontrol altında tutmak için günde iki buçuk bardak sebze yemelisiniz.

Sebze ve meyveleri kilo kaybı için yararlı kılan nedir ?

Kilo verme için sebzeler
Aşırı şeker, tuz ve doymuş ve trans-yağlar kilo alımının ortak suçlularıdır. Sebzeler bunlardan hiçbirini içermez ve aslında iltihapla mücadele eden ve dolayısıyla kilo kaybına yardımcı olan fito besin maddeleri ve antioksidanlarla doludur.

Antioksidanlar açısından zengin diyetler de yaşlanmayı yavaşlatır. Bir dizi sebze negatif kalorili gıdalardır, bu da sindirmenin vücuda gerçekte sağladıkları kalori sayısından daha fazla enerji gerektirdiği anlamına gelir.

Buna ek olarak, sebzeler lif bakımından zengindir, bu da sizi daha uzun süre korur ve kan şekeri seviyelerini düzenler ve açlık acılarını sık sık deneyimlemenizi sağlar.

Kilo Kaybı İçin En İyi Düşük Kalorili Sebzeler

Çoğu sebze, meyveler de dahil olmak üzere diğer birçok gıdaya kıyasla kalorisi düşüktür. Bunun nedeni, doğal şekerler, sodyum ve yağlar açısından düşük ve lif bakımından zengindir. Düşük kalorili bir diyetteyseniz ve sağlıklı bir şekilde hızlı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, diyetinize aşağıdaki en iyi düşük kalorili sebzeleri ekleyebilirsiniz:

1. Brokoli
Kalori açısından son derece düşüktür ve yüksek miktarda C vitamini ve diyet lifi ile birlikte 100 gm’de sadece 34 kalori içerir.

2. Karnabahar
İyi miktarda potasyum, lif ve C vitamini ile birlikte, 100 gm kısmı başına sadece 25 kalori içerir

3. Lahana
Lif açısından zengin bir sebzedir. 100 gm kısmı başına sadece 25 kalori içerir

4. Havuç
Havuç en iyi negatif kalorili sebzelerden biri olarak kabul edilir. iyi miktarda A vitamini ve potasyum ve iyi miktarda lif içerir. 100 gm başına sadece 41 kalori içerir

5. Ispanak
En besleyici yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Ispanak, 100 gm porsiyon başına sadece 23 kalori içerir. Ayrıca protein ve demir yanı sıra önemli B vitaminleri içerir.

6. Salatalık
Salatalık çoğunlukla su içerir ve diyetinize eklemek için en iyi düşük kalorili sebzelerden biridir. 100 gm bölümünde bir minik salata 15 kalori içerir. Ayrıca iyi miktarda potasyum içerir ve yaz aylarında tüketim için özellikle sağlıklıdır.

7. Kabak
Kabak kalori inanılmaz düşük ve yüksek su içeriğine sahip başka bir sebzedir. 100 gm başına sadece 15 kaloridir.

8. Mantar
Mantarlar teknik olarak bir mantar olmasına rağmen, sebze tarzında pişirilir ve tüketilir ve son derece besleyici olarak kabul edilir. Mantarlar, kalbi korumaktan sorumlu bir mineral olan çok iyi miktarda potasyum ile birlikte, her 100 gm bölümünde sadece 22 kalori içerir. Mantarlar da iyi lif içeriğine sahiptir.

9. Tatlı Kırmızı Biber
100 gm’lik bir kısmı sadece 20 kalori içerir.

10. Marul
100 gm bölümü sadece 15 kaloridir. Yüksek miktarda A vitamini içerir!

Diyet için sizin tavsiye edebileceğiniz düşük kalorili yiyecekleraz kalorili doyuran yiyecekler biliyorsanız yorum kısmından bizimle paylaşarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kilo vermenin, hem egzersiz, hem de sağlıklı bir diyet içeren aktif bir yaşam tarzını benimseyerek sağlıklı bir şekilde başarılabileceğini hatırlamak önemlidir.

Bu makaleyi nasıl değerlendirirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir