DİYET İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

DİYET İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Kilo sorunu olanlar, aslında fit olup da bölgesel bazı fazlalıklarını takanlar, hepimizin ortak sorunu fazla kilolar. Ortak derdimiz sağlıklı olmak ve fit görünmek. Ortak hayalimiz yiyip yiyip kilo almamak. 🙂
Sizi bilmem ama benim ideal kiloma ulaşabilmem için 7 kilo vermem gerek. Geçen yıl 7- 8 ay kadar, küçük yeme alışkanlığı değişikliğiyle ideal kiloma çok yaklaşmıştım aslında. O zamanlar eşimle birlikte diyet yapıyorduk. O bozdu ben de bıraktım hemen. 🙂 🙁  Demek ki tek başıma diyet yapamıyormuşum.
Aradan uzun zaman geçti ben eskisi gibi verdim makarnanın pilavın gözüne! Verdiğim kiloları aynen geri aldım tabi.

Nihayet O Gücü Buldum Kendimde

Dün -Pazartesi günü:)- iş arkadaşlarımla bir anda diyete başlamaya karar verdik. Her neyse, yanıma eküri bulduğuma göre rahatça kilolarımdan kurtulmaya başlayabilirim.Birlikte yasaklar ve serbestler listesi oluşturduk. Bu kurallara uymayan ceza olarak biz hariç diğer arkadaşlarına çikolata ısmarlayacak ve onların yemesini seyredecek. 🙂 Her gün tartılıp bir kenara kilomuzu not alacağız. Her gün tartılmanın tek amacı, verdiğimiz yüzer gram bazında kiloların bizi motive etmesi. Her ayın sonunda en çok kilo verene de hediye alacağız. 

Yasaklar Listemiz

 • ekmek
 • pilav
 • makarna
 • patates (haşlama, kızartma)
 • tatlı(her türlü)
 • şeker

Yasaklar listesinden arada ufak kaçamaklar olabilir elbet. Biz de insanız canım! Patates çok faydalı aslında. Bu sebepten o biraz daha serbest. Pirinç ise çorbalarda yemeklerde olursa göz ardı edebiliriz ancak oturup bir tabak  pilav yenmeyecek!

Serbestler Listemiz

 • sebzeler (meyve sınırlı ama yasak değil)
 • bitkisel yağlar
 • tereyağ
 • tüm süt ürünleri
 • her türlü zeytin
 • yumurta
 • beyaz ve kırmızı et
 • kuruyemiş

 Bu durumda vücut ihtiyacı olan vitamin, mineral, lif ve karbonhidratı bu saydığım serbestlerden alacaktır. İnsanlar bitkisel yağlara ihtiyaç duyarlar. Her gün mutlaka sıvı yağ tüketmeliyiz. Sütün yoğurdun da yağlısı makbul. Yağı alınmış süt ürünlerine karbonhidrat ekliyorlar. Tam tahıllı, yani mümkün olduğunca az işlenmiş gıdalar da sınırlı ölçüde tüketilmeli.


Bu tür yeme alışkanlığı herkese uygun olmayabilir ama bana çok faydalı oldu. Ben bu şekilde baya kilo verdim. Yasaklar listesindeki her şeye bayılıyorum. Hatta iskenderin eti değil de tereyağa banılmış pidesi daha lezzetli gelir bana. Ancak ne yazık ki ekmek zararlı. Aslında dalından koparıp yemediğimiz kendi uydurduğumuz işlem görmüş tüm yiyecekler zararlı. Aslında bilinen besin piramidi ters çevrilmeli ve piramitte en altta bulunan işlenmiş tahıllar en yukarı gelmeli.Bunu ben söylemiyorum. Pek çok bilim adamı bunu kabul etti. Ancak bunca yıldır doğru kabul edilmiş, gerçek sanılmış yanlışları bir anda ters yüz etmek kolay değil. Ben bizzat deneyerek uygulayarak da faydasını gördüm.

Ekmek değil de pilav ve makarnaya, patates kızartmasına bayılıyorum. Bu yüzden sürekli bu yeme alışkanlığına sağdık kalamadım. Fakat yavaş yavaş bu yiyecekleri sevmediğime ikna etmeye başladım kendimi. Bu işin ömürlük olabilmesi için başka yol yok. Aksi halde diyeti bırakınca başa dönüyorum.

Spor

Spor yapmadan yaşamak olmaz. Spor sağlıktır. Sağlığın yanında sporla sıkı, fit bir görünüme kavuşursunuz. Ben düzenli olarak spor yapıyorum. Eğer spor salonuna gitme imkanınız yoksa tempolu yürüyüş, jogging yapıp evde de -hareketleri doğru yapabileceğinize inanıyorsanız- mekik vs gibi kas çalışıp cila yapabilirsiniz. Pilates videoları edinip evde yapabilirsiniz.

Elbette ki bütün bu anlattıklarım, hiç bir sağlık sorunu olmayan sağlıklı kişilere önerdiğim genel diyet ve egzersizlerdir.

Bu günden itibaren gün gün ne yediğimi, ne yaptığımı ve nekadar kilo verdiğimi sizlerle paylaşacağım. Haydi bismillah. 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*