Doğal Antibiyotik Kaynağı 10 Besin

Doğal antibiyotik kaynağı 10 besin maddesi Hangi besinlerden doğal antibiyotik alabileceğinizi merak ettiniz mi?

Özellikle yaz mevsiminin bitmesinin ardından havaların soğuması ile mevsim geçişlerinden kaynaklı hastalıklara yakalanmamanız için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Zararlı maddeler ve mikroplara karşı vücudunuzu korumanı ilk şartı bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Besinlerin o güzel ve kuvvetli antibiyotik kaynagını oku ve notlarını almayı unutmayın.

Hangi besinlerden doğal antibiyotik alabileceğinizi merak ettiniz mi? Özellikle yaz mevsiminin bitmesinin ardından havaların soğuması ile mevsim geçişlerinden kaynaklı hastalıklara yakalanmamanız için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Zararlı maddeler ve mikroplara karşı vücudunuzu korumanı ilk şartı bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Doğal antibiyotik çeşitleri neler, antibiyotik hangi bitkilerden yapılır sorularının yanıtını bulabileceğiniz yazımızın detaylarını da okumanızı tavsiye ederiz. Antibiyotik iğne ve antibiyotik krem gibi yapay katkılarla bağışıklık sisteminizi güçlendirmek yerine doğal antibiyotik besinler tüketerek vücudunuzu hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Doğal antibiyotik kürü olarak da hazırlayabileceğiniz bu besinleri normal tüketerek de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. 10 doğal antibiyotik besin kaynağını sizler için derledik. İşte doğal antibiyotik alabileceğiniz meyveler ve sebzeler.

SARIMSAK, SOĞAN

Doğal antibiyotik soğan suyu tüketimi için vazgeçilmez bir besin olan soğanı sarımsakla bir arada tüketerek helikobakter pilori gibi sağlık açısından zararlı olan bakterilerin yayılmasını önleyen sarımsak ve soğanın doğal antibiyotik besinlerin başında geldiğini unutmayın. Hücre hasarlarını tedavi etmesi ile bilinen sarımsak, soğan ile aynı ailedendir. Bağışıklık güçlendirici çok güçlü bir antioksidan olan sarımsağı her gün tüketebilirsiniz. Kokusunun rahatsız edici olmasından dolayı çokça tüketilmesi başta etrafımızdakileri rahatsız edebilir. Bunun yanında aşırı tüketiminin kanamalara da neden olabileceğini unutmayın. Her gün 2 diş tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır.

KEFİR

Kefir de antibiyotik özelliği gösteren ve mevsim geçişlerinde sizleri hastalıklara ve mikroplara karşı koruyan önemli bir besin kaynağıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı doktorlar tarafından da tavsiye edilen kefir mucize besin olarak da adlandırılıyor. Kefir, gribal enfeksiyonlara karşı korurken, bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engelliyor, probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemine yararlı oluyor. Ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, iştahsızlık ve uykusuzluğa karşı da fayda sağlıyor. Ülser yüksek tansiyon , bronşit ve astım hastalarının tedavisinde de kullanılan kefir hem çocukların hem yetişkinlerin mutlaka tüketmesi gereken bir besin.

ISPANAK

Temel Reis ile herkesin tanıdığı ıspanak harika bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin süper besinlerinden biri olan ıspanakta A,B,C ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, quarcetin hepsi bir arada bulunuyor. Enfeksiyonları önleyip, bağışıklığı güçlendiren ıspanağın içinde bol miktarda bulunan C vitamini ve folik asit sadece vücudu korumakla kalmıyor, aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşıyor. Kalp dostu olan ıspanak beyin yaşlanmasını geciktirici etkiye de sahip. Sağlık vadeden ve tam da mevsimi olan doğanın bu mucizevi besinini bol bol tüketin.

TURP

Turp kışın tüketilebilecek en önemli besin kaynaklarındandır. Turp gibi olmak deyiminin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Turp, içerisindeki zengin C vitamini, folik asit, fosfor ve yüksek diyet lifi sayesinde tam bir sağlık kaynağı. Çok güçlü bir antioksidan olan turp, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde birebir. Yüksek lifi sayesinde sindirim ve boşaltım sistemini destekliyor, öksürüğe iyi geliyor. Turpu güzelce yıkayıp üst kısmından kesip içerisini oyun. (İçinden çıkan parçaları atmayıp salatada kullanın. Oyduğunuz kısmına bal koyun) Bir su bardağının üzerine oturtun. Turpa alttan çok minik bir çizik atın ki, içerisine koyduğunuz bal turp suyu ile özdeşleşip bardağa akabilsin. Bir gece bekletip sabah-akşam içerek 2 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde fayda sağlayabilirsiniz. Turpun en az kendisi kadar faydalı olan yapraklarını da salatalarınızda değerlendirebilirsiniz.

BROKOLİ

Fitoterapi, Beslenme ve Diyet Uzmanı Bilgili, “Brokoli, içerdiği sulforan maddesi sayesinde antioksidan aktivite göstererek bağışıklığı destekler. C vitamini ve E vitaminini bir arada içerdiği için bağışıklık sistemini uyarır” diyor. Brokolinin içeriğindeki vitaminler sebebiyle birçok hastalığa karşı kalkan olduğu ortaya çıktı.

ZENCEFİL

Mucizevi besin denince ilk akla gelenlerden biri de zencefil, aşırıya kaçmamak koşuluyla üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripten kansere dek birçok fayda sağlıyor. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmasının yanında mide bulantısına iyi gelen, kolesterolü düşüren ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen zencefilin ağrı kesici özelliği de bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir dizi araştırma, zencefilin yakın gelecekte kanser tedavisinde de kullanılabileceğini ortaya koydu. Taze zencefili rendeleyip içine limon ve bal koyarak elde ettiğiniz karışımdan sabahları bir tatlı kaşığı yiyerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

KIRMIZI BİBER

Kırmızıbiber C vitamini ve potasyumdan zengin bir besin. İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor. Ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisinin yanında kolesterolü düşürüyor, mide asidini düzenliyor ve mikrop öldürücü özelliğiyle kış aylarında şifa kaynağı olarak öne çıkıyor. KİVİ Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendiren kivi tam bir C vitamini deposu. Öyle ki portakaldan daha fazla C vitamini içeren bir adet kivide günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacından daha fazlası var. İçindeki pektin sayesinde vücudu toksinlerden arındırırken DNA’yı koruyor. Kan şekeri kontrolü için yararlı olan kivi, içeriğindeki lif sayesinde sindirimi kolaylaştırıyor, kolesterolü dengeliyor. İngiltere’de yapılan araştırmalar küçük çocuklarda öksürme, hapşırma, nefes darlığı gibi bazı hastalıklarda kivinin olumlu etki yaptığını ortaya koyuyor.

PIRASA

Sağlığa faydaları çok yüksek olan pırasa tam bir kalp dostu besin. İçerdiği flavonoid ve kamferol sayesinde kan damarlarında meydana gelen hasarları gidermeye yardımcı oluyor. Sülfürlü bileşikler sayesinde de özellikle kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Ancak çok yüksek miktarda tüketildiğinde kalsiyumun vücutta kullanılmasını olumsuz etkileyebilir. Gaz yapan bir sebze olduğu için sindirim sistemi sorunları yaşayanların çok iyi pişirerek ve az miktarda tüketmesinde fayda var. Pırasayı sevmeyenler patates ile birlikte pişirerek püre haline getirilip çorbalarda tüketebilecekleri gibi, salatalara da soğan yerine doğrayabilir. Omlet ve menemene ilave ederek de kahvaltılarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

NAR

Gribal enfeksiyonlara karşı koruyan nar kalp ve damar dostu bir meyve. Bilgili, “1 nar günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. İçerdiği polifenoller ve antosiyaninler sayesinde damar tıkanıklığını azaltıcı ve tansiyon düşürücü özellik göstermektedir. Kansere karşı koruyucu etkisi olan nar, fiziksel aktivite sonrası vücudun yorulmasını da geciktiriyor” diyor. Ancak bir avuç nar bir porsiyon meyveye denk geldiği için nar suyu tüketmek tansiyonu fazlaca düşürebilir ve gereksiz şeker alımına neden olabilir. O nedenle günde bir porsiyonu geçmeyecek ölçüde tüketilmesi gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*