Karatay diyeti nasıl yapılır. Uygulama Boyutları

Prof. Dr. Canan Karatay’ın diyet tarifinde neler var?

Bildiğimiz tanıdığımız ve bazende televizyon acıkken pür dikkat dinlediğimiz çacan hanımın Karatay Diyeti olarak ünlenen ve Türkiye’nin yanında dünyanın bir çok ülkesinde de uygulanan

Karatay Diyetinin Detayları

Canan Karatay diyeti diğer diyet tarifleri ve diyet listelerinden çok daha popüler ve uygulayanların memnun kaldığı bir diyettir. Aşırı kilolarınızdan kurtulmak için karbonhidrat düşmanı olmanıza gerek kalmadan, her öğün az az yemek yerine, daha doyurucu ama göbek yağlanmasına neden olmayacak gıdaların tüketilmesi mantığına dayanan Prof. Dr. Canan Karatay diyeti ile ilgili tüm detayları sağlık ve bakım sitemiz WMAL farkı ile yorumlarınıza ve bilginize sunuyoruz.

Canan Karatay diyeti, uzman diyetisyenler tarafından da kabhul edilen ve kilo sıkıntısı olanlara tavsiye ettikleri bir diyet uygulamasıdır.

Canan Karatay sık sık yemek yediren diyet listelerine karşı çıkıyor. Karatay Diyeti artık toplumda da karşılık bulmuş ve güzel sonuçları görülmüş olduğundan sizin de kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için, sağlıklı yağlar ve protein kaynakları alımına dayanan Karatay Diyeti aşamalarını uygulamaya geçirmenizde fayda var.

Karatay Diyeti özellikleri nelerdir?

Karatay diyetinde sabah kalktığınızda kahvaltınızda protein ve zengin bir kahvaltı ile güne başlamalısınız.  Canan Karatay diyetinde öğün sayısı azaltılmış ve yemek 2 öğün ile sınırlanmıştır. 3 öğün yemek zorunda kalanlar da bu öğünü kesinlikle geçmemelidir. Karatay diyetinin püf noktası, size protein kısıtlamasının getirilmemesidir.

Sağlıklı yağlar ve proteinli gıdaların tüketimi serbest bırakılırken, ekmek başta olmak üzere, karbonhidrat kaynağı unlu gıdalar yasaklanmıştır.  Canan Karatay ara öğün uygulamalarını elinin tersiyle itiyor. Ara öğün kesinlikle olmamalı. Şeker kullanımında ve tuz kullanımında sınırlama vardır.

Buna unu da katığımızda Canan Karatay sizin 3 beyazdan uzak tutmak istemiş diyebiliriz.

  Karatay diyetinde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da  günlük su tüketimi. Su ve diğer maddeler de sıvı olarak değerlendirilmiştir. Günlük sıvı alımı 2-3 litre minimum olmalıdır. Akşamları son yemek saat 20:00’yi geçmemeli ve bu saatten sonra yenmemelidir. Karatay diyeti gıdaları düşük ısıda uzun bir süre pişirilmiş olmalıdır. Karatay, organik gıdaya da önem vermiştir.

Mevsim yiyecekleri bu diyette tercih edilmelidir. Günlük maksimum 1 porsiyon meyve tüketilebilir. Yemek öğünleri arasında 5 saatlık bir ara olmalıdır. Katkı maddeli yiyecekler tüketilmemelidir. Gazlı içecekler (örneğin kola) tüketilmemelidir. Her gün yaklaşık 1 saat yürüyüş ya da farklı hareket içeren etkinlik yapılmalıdır.

Karatay Diyeti’nde hangi besinler tüketilebilir? Karatay diyetinin hangi besinleri önerdiğine bakmamızda fayda var. 

Öğünler arasında acıktığımızda bir şeyler yemek yerine şekersiz çay, limonlu su veya yağsız ayran tercik edilmeldir. Ayçiçek yağı ve mısı özü yağı kullanılmamalıdır. Yağ kullanımında zeytinyağı, doğal keten yağı ya da doğal tereyağı olmalıdır. Salatalarda da zeytinyağı, keten toumu yağı kulanılabilir. Baklagillerler yapılan yiyecekler aşırıya kaçmadığı taktirde tüketilebilir.

Elma, armut, şeftali, çilek, ayva, erik, kiraz mevsiminde tüketilebilir. Kahvaltılarda ekmek yerine yumurta yenmelidir.

Kahvaltıda günlük 8-10 zeytin yenebilir. Yeşil zeytin ya da siyah zeytin tercih edilebilir.

  Yoğurt ve beyaz peynir tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Bu ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Kuruyemişler Karatay diyetinde önemli yer tutar ancak kavrulmuş kuruyemişler tüketilmemiştir. Bu ürünlerin tüketilmesi kesinlikle uygun görülmemiştir. 

Karatay Diyeti’nde yasak olan besinler Karbonhidrat kaynağı besinler özellikle de ekmek ve diğer tahıl gruplarından olan besinler.

Karatay diyetinde şeker kullanılmamalıdır

Şeker oranı yüksek kavun, karpuz, üzüm, muz ve incir tüketilmemelidir

. Pirinç kesinlikle tüketilmemeli, pirinçle yapılan yemekler de yasaktır.

Yapay tatlandırıcılardan kaçınılmalıdır.

Kavrulmuş kuruyemişler yenmemelidir.

Hazır alınmış meyveli pastalar ya da meyveli yoğurtlar.

Haşlama ve kızartma dendiğinde akla gelen patates de Karatay diyetinde yasaklı besinlerdir.

Margarin, mısırözü yağı ve ayçiçek yağı da Karatay diyetinde yasaklı yağlardır.

Karatay Diyeti listesi nasıl olmalı?

Kahvaltı: Menemen veya rafadan yumurta. Rafadan sevmeyenler için kayısı kıvamında 2 adet yumurta haşlaması, peynirli tereyağlı yumurta omlet. 10 adet yeşil veya siyah zeytin Ekmek yerine çay bardağı dolusu ceviz Bir avuç ayası kadar beyaz peynir 5 adet gün kurusu kayısı Su ya da şekersiz çay Öğle yemeği: Bir avuç içi kadar dana söğüş Zeytinyağlı fasulye Mevsim sebzeleriyle hazırlanmış salata (Salatanın içerisine doğal sirke, limon ve sızma zeytinyağı eklenebilir.) 

Tuz kullanılacaksa az miktarda kristal kaya tuzu olmalıdır. Bir su bardağı tuzsuz ayran Akşam yemeği: Bir porsiyon balık (Izgara ya da buğulama olmalı. Yağda kızartılmamalı.) Mevsim sebzeleriyle hazırlanan salata (Salataya keten tohumu da eklenebilir) Saat 20:00’den sonra kuruyemiş ya da meyve de dahil hiç bir şey yenmemelidir. Sadece su içebilirsiniz. Limon suyu da tercih edilebilir.

Akşam ile yatsı arasında 1 saat kadar yürüyüş iyi gelecektir. Karatay Diyeti ile kaç kilo verilir? Karatay diyetinde ara öğün yoktur ve maksimum öğün sayısı 3 olarak belirlenmiştir.

Gün içinde karın tok olsa da akşamları acıkılsa da yemek yenmemelidir.  Karatay insanları ne aç bırakarak ne de her öğün yedirerek kilo verdirmeyi amaçlamaz. Normal beslenme ile kilo verdirme yolunu Karatay diyeti olarak adlandırmıştır. 

Yapılan diyetler gözlendiğinde 2 haftada 5 kilo verilmesi beklenmektedir. Diyet şartlarına uyulması ve beslenme buna göre planlanmalıdır. Bu taktirde diyet programınız başarıya ulaşacaktır.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> 

https://diyetgunlugum.com/

wmal.net

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*